Niska samoocena jest bardzo powszechnym problemem w populacji, ale ciekawe jest to, że większość z tych osób nie zdaje sobie sprawy z tego problemu. Są więc również nieświadomi tego, jak wpływa to na ich zdrowie psychiczne.

Przez całe życie kształtujemy swoją samoocenę, więc sytuacje, przez które przechodzimy, wpływają na nią. Innymi słowy, proces kształtowania samooceny jest procesem stopniowym, w którym często zdarza się, że ludzie budują niską samoocenę nie będąc tego świadomi, a kiedy są świadomi, że coś jest nie tak, bardzo trudno jest im poprawić swoją samoocenę bez profesjonalnej pomocy.

Jednym z głównych czynników wpływających na naszą samoocenę są otaczający nas ludzie, gdyż mogą oni mieć pozytywny lub negatywny wpływ. Pierwsze lata życia są decydujące w utrwalaniu naszej samooceny i każde doświadczenie może mieć negatywny wpływ. Musimy pamiętać, że w dzieciństwie nie mamy wystarczającej wiedzy do radzenia sobie ze skomplikowanymi sytuacjami, dlatego pewne okoliczności mogą bardzo zaszkodzić naszej samoocenie. Należy jednak mieć świadomość, że w dorosłym życiu również możemy mieć negatywne doświadczenia, które wpływają na naszą samoocenę.

Skąd może się brać niska samoocena?

Wśród wielu przyczyn niskiej samooceny moglibyśmy wyróżnić:

  • Przemoc fizyczna, seksualna i emocjonalna (tym bardziej jeśli miała miejsce w młodym wieku).
  • Cierpienie z powodu jakiejkolwiek dyskryminacji. Na przykład mobbing.
  • Cierpienie po stracie bliskiej osoby.
  • Poczucie niespełnienia oczekiwań rodziców (także nauczycieli).
  • Zaniedbane podstawowe potrzeby w dzieciństwie.
  • Poczucie, że nie pasują do szkoły/instytucji, „dziwak”.
  • Stawianie czoła bezrobociu lub niepewnym warunkom pracy.
  • Bycie popychanym przez presję społeczną do przestrzegania pewnych zasad.
  • Cierpienie na choroby, które warunkują codzienne czynności lub wpływają na jakość życia.
  • Cierpienie z powodu wykluczenia społecznego.

Pamiętajmy, że kiedy człowiek przechodzi przez trudne chwile, niemal nie zdając sobie z tego sprawy, buduje negatywne przekonania na swój temat. Niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd, zdolności intelektualne, czy umiejętność odniesienia sukcesu w życiu. Jak skutecznie poprawić swoją samoocenę? Odpowiedź znajdziesz w linku.

Podstawową rzeczą w niskiej samoocenie jest to, że generalnie opiera się ona na przekonaniach, a nie na faktach, dlatego możemy ten system przekonań modyfikować i kształtować. Krótko mówiąc, podniesienie naszej samooceny będzie kluczowym czynnikiem, który pozwoli nam poczuć się dobrze we własnej skórze.