Z postawą biernej agresji spotykamy się bardzo często tylko zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wiele osób swoje negatywne emocje wyraża nie wprost. Jest to ich sposób na wyładowanie złych emocji i bardzo często ofiarą tego są osoby przypadkowe.

Jak najczęściej wygląda bierna agresja?

Bierna agresja jest charakterystyczna dla osób o słabej psychice oraz osób nieasertywnych. Zazwyczaj nie potrafią one zwalczyć kogoś wprost, upomnieć się o swoje czy wyraźnie wyznaczyć granic. Jeśli ktoś im coś zawinił zwykle próbują go ukarać poprzez obmawianie, pomijanie, wykluczanie z towarzystwa czy ignorowanie. Bywa i tak, że dana osoba nic nie zawiniła ale agresor jest o coś po prostu zazdrosny. Takie osoby w wypowiedziach często stosują aluzję albo obrażają kogoś niby żartem. Bardzo też lubią się obrażać nie podając powodu.

Jakie osoby bywają biernie agresywne?

W tej grupie znajdziemy przede wszystkim osoby sfrustrowane i zazdrosne. Osoba, która nie może zmobilizować się do uprawiania żadnego sportu na wieść, że koleżanka chodzi codzienne na fitness, szybko skwituje, że ta robi to tylko dla lansu. Osoba otyła, która nie może schudnąć widząc catering dietetyczny u sąsiadki da jej do rozumienia, że tamta jest wygodnicka i przepłaca za gotowe posiłki.

Jak sobie radzić z bierną agresją?

Pasywna agresja nie jest łatwa do zidentyfikowania jednak można z nią sobie radzić. Najskuteczniejszy sposób, to zaniechać kontaktów z taką toksyczną osobą. Nie zawsze jednak jest to możliwe, gdy mamy do czynienia z sąsiadem czy koleżanką z pracy. Przede wszystkim nie należy dawać się sprowokować. Takich osób nie należy dopuszczać zbyt blisko do siebie i z własnej woli nie opowiadać o swoim życiu prywatnym.

Nawet jeśli poczujesz się zirytowany staraj się nie pokazać tego po sobie. Bardzo przydaje się także asertywność bo ludzie ze skłonnością do biernej agresji najbardziej boją się konfrontacji twarzą w twarz. Niekiedy wystarczy wziąć taką osobę n stronę i zapytać wprost dlaczego zachowała się tak w danej sytuacji.

Będzie to dla niej sygnał, że ma do czynienia z osobą, która umie stawiać granice i na przyszłość dwa razy zastanowi się, zanim powie coś niemiłego. Jeśli jednak, ktoś czuje, że od lat nie radzi sobie z osobami toksycznymi w swoim otoczeniu to z pewnością pomoże mu dobry psycholog.