Depresja wbrew pozorom oraz powszechnemu przekonaniu, jest chorobą złożoną. Oznacza to, że przybierać może szereg różnych objawów, które dotyczyć mogą nie tylko sfery psychicznej ale też fizycznej i intelektualnej. Depresja jest jak paraliż, który najpierw ogarnia nasz umysł, by potem zawładnąć naszym ciałem. Jest to choroba niemocy, bardzo często traktowana jak lenistwo, co jest bardzo krzywdzące dla osób jej doświadczających.

Rozpacz i brak nadziei a do tego przygnębiający smutek oraz uczucie wszechogarniającej pustki – od tego zazwyczaj zaczyna się depresja, która niestety wciąż dosyć często jest niewłaściwie rozpoznawana a co za tym idzie, leczona. Depresja to tak naprawdę cały łańcuch zdarzeń, które z czasem wpływają na kondycję całego naszego organizmu. Najczęściej mówimy tutaj o bólach somatycznych, problemach ze snem, łaknieniem. W ten sposób depresja powoli, lecz sukcesywnie prowadzi do wyczerpania naszego organizm poprzez rozregulowany cykl dobowy (bezsenność, nadmierna potrzeba snu), zaburzenia odżywiania (zajadanie smutku lub niemożność regularnego przyjmowania pokarmu).

Problemy z pamięcią, koncentracją, widoczne zmiany w zachowaniu, brak odczuwania przyjemności, wycofanie społeczne i zawodowe. Depresja odbiera radość życia, spokój, pewność siebie, poczucie własnej wartości. Zabiera sens wszystkiemu, co niesie jakąkolwiek wartość. Depresja to niemoc. Nigdy nie powinno się jej traktować jak wady charakteru, wyolbrzymiania błahych problemów czy wymyślania kłopotów, którymi chce się obciążyć innych. Depresja to choroba. Można z nią żyć, można ją leczyć, ale nie wolno jej bagatelizować, ponieważ osoba chora może zarówno targnąć się kiedyś na swoje życie jak również doprowadzić swój organizm do skrajnego wyczerpania, które w konsekwencji może doprowadzić do śmierci!

Pomoc w temacie depresji możesz otrzymać w:

  • poradni POZ
  • poradni zdrowia psychicznego
  • ośrodku wsparcia kryzysowego
  • punkcie konsultacyjnym
  • najbliższym szpitalu
  • dzwoniąc na telefon zaufania (22 594 91 00 – dostępny w środy i czwartki,
    między godz. 17.00 a 19.00 )

Depresję da się powstrzymać. Nie czekaj aż będzie za późno! Nie czekaj aż ta groźna w skutkach choroba zabierze wszystko Tobie lub bliskiej Ci osobie!