Związek to w pierwszej kolejności spędzanie czasu ze swoją drugą połówką, ale nie zobowiązuje nas on do robienia tego przez cały czas. Każdy potrzebuje swojej własnej przestrzeni, bez względu na to, czy to nasze pierwsze miesiące, czy lata bycia razem i mieszkania w jednym domu. Szukanie swojej przestrzeni jest kluczowe dla naszego komfortu psychicznego, ale także naszego związku, bo co za dużo, to niezdrowo.

Otwarcie mów o swoich potrzebach

Każdy z nas czuje, czego chce. Czasami tylko mamy problem z wyrażeniem tego wprost. Jeśli nie jesteś w stanie otwarcie porozmawiać o nich ze swoim partnerem, napisz mu je w postaci listu albo wiadomości SMS. W ten sposób on będzie wiedział, czego od niego i od siebie oczekujesz i nie będzie między wami żadnych niedomówień czy domysłów. To bardzo ważne, żeby tę sprawę rozwiązać jak najszybciej i sprawnie, bo w przeciwnym razie nie będziecie w ogóle świadomi tego, że robicie sobie krzywdę. Jeśli określicie, ile czasu potrzebujecie i jaki rodzaj przestrzeni jest wam potrzebny, będzie wam łatwiej to egzekwować.

Ustalcie czas, który spędzacie samotnie

Czas to klucz do zrozumienia, dlaczego ciągłe bycie razem nie jest aż tak komfortowe, jak mogłoby się nam wydawać. Kiedy zaczynasz myśleć o tym, ile czasu masz w ciągu dnia dla siebie, na pewno przychodzi Ci na myśl, że jest to albo za dużo, albo za mało, ale bardzo rzadko jest go dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Jeśli sama nie wiesz, ile czasu w samotności by Cię zadowalało, zacznijcie eksperymentować. Po kilku tygodniach zrozumiecie siebie i swoje potrzeby. Niech każdy z was ma prawo do czasu spędzanego tylko w swoim towarzystwie dokładnie w takim wymiarze godzin, jaka jest wam potrzebna do poczucia bezpieczeństwa.

Naucz się odmawiać i stawiać granice

Granice w związku są ekstremalnie ważne. Wchodząc w związek, przeważnie wiesz, czego chcesz, ale z czasem idziesz na ustępstwa i kompromisy, które mogą Cię krzywdzić. Oczywiście, że związek nas do tego zmusza, ale pamiętaj, że nie musisz godzić się na nic, co jest dla Ciebie w jakiś sposób niekomfortowe albo nie do przyjęcia. Jeśli masz lęk wysokości, twój partner nie ma prawa oczekiwać od Ciebie, że wjedziesz z nim na najwyższą wieżę w mieście. To samo dotyczy przestrzeni. Nie rezygnuj z niej tylko dlatego, że twój partner może tego oczekiwać. Masz do niej prawo i on musi je w pełni uszanować.