Większość ludzi uwierzyła, że idąc do psychologa, zostaną poddani serii testów i wywiadów. Po prostu tak nie jest, chociaż niektórzy psychologowie będą próbowali zmusić cię do odpowiedzi na ich pytania tak, jakby tak było. W tym artykule przedstawię, co będzie obejmować sesja z psychologiem, abyś wiedział, czego się spodziewać.

Wizyta u psychologa – podstawowe informacje

Najpierw zostaniesz poproszony o wypełnienie niektórych formularzy. Jest to coś, co wielu ludzi irytuje, ponieważ może być czasochłonne i trudne do przejścia. Zostaniesz również poproszony o podanie podstawowych informacji o sobie i swojej historii, które są bardzo przydatne dla psychologa. Zostaniesz zapytany o wszelkie problemy, których możesz doświadczać lub którymi się martwisz. Prawdopodobnie zostaniesz zapytany o to, czy chcesz wziąć udział w przesłuchaniu, a także czy jesteś otwarty na coaching w zakresie niektórych pytań. Zawsze dobrze jest otrzymać informację zwrotną od kogoś innego niż psycholog, ponieważ to da ci wyobrażenie o tym, ile będzie warta sesja. Daje ci również wyobrażenie, czy psycholog będzie odpowiedni dla ciebie i twoich obaw.

Oprócz przesłuchania psycholog może również zadać kilka różnych pytań. Te rzeczy będą wymagały wielu ocen sytuacji i procesów myślowych. Czasami zostaniesz zapytany o przeszłe doświadczenia, które wpłynęły na twoje życie i dlaczego je zrobiłeś. Innym razem zostaniesz poproszony o zapisanie swoich myśli, uczuć i pomysłów na temat sytuacji, w której się znajdujesz. Ostatnią rzeczą, jaką może zrobić psycholog, jest przedstawienie swojej profesjonalnej opinii na temat Twojej sytuacji. Są wyszkolonymi psychologami, którzy rozumieją swoją pracę i wpływ, jaki mogą mieć na kogoś różne decyzje i działania. W ten sposób mogą dać ci dokładniejszy obraz sytuacji, z którą masz do czynienia i jakiego rodzaju wsparcia możesz potrzebować.

Podsumowanie – wizyta u psychologa

Należy pamiętać, że to dopiero początek tego, co zrobi psycholog podczas Twojej wizyty, aby nakreślić plan działania i udzielić Ci dalszego wsparcia. Powinieneś zawsze być traktowany z godnością i nigdy nie być zmuszanym do zastraszania przez terapeutę.